V jižních Čechách klesají ceny nemovitostí

Přestože v letošním roce nepředpokládají odborníci další vysoký růst cen nemovitostí, do poptávky po bydlení se začíná promítat rostoucí cena energií. „Přibližně od podzimu 2021 sledujeme v našem regionu stagnaci cen s tím, že počátkem roku 2022 dochází k ponížení u některých nemovitostí v průměru o 20 %. Zatímco loni v létě se prodávala bytová jednotka 2+1 v osobním vlastnictví zhruba za 3.200.000 Kč, nyní je stejný nebo obdobný byt za 2.600.000 Kč.

Do poptávky po realitách výrazně vstupuje cena energií. Strmý růst cen plynu a elektřiny způsobuje několik faktorů, hlavním je Zelená dohoda pro Evropu (European Green Deal), dále zvyšující se energetická náročnost jednotlivých států a proti tomu zavírání tepelných a jaderných elektráren. Například tepelná elektrárna Chvaletice přišla letos o emisní výjimku, a přitom je to klíčový dodavatel energií v regionu.

Stagnace, nebo propad cen u některých komodit nemovitých věcí je následek pandemie covidu v kombinaci s vysokou inflací, zdražováním stavebního materiálu a služeb, nedostatečnou výstavbou nového bydlení v Česku a vysoké úrokové sazby bank. S ohledem na válku na Ukrajině se pouze mírně navýšil počet klientů, kteří vybírají úspory z účtů a investují do nemovitostí, aby ochránili své finance.

Nabídka nemovitostí je nízká

 

Dostupnost bydlení se zhoršila téměř ve všech krajích republiky. Zdražování bytů loni zrychlilo v celém Česku v průměru o zhruba 23 procent více než rok předtím. Přitom výdělky tak rychle nerostou, v průměru se dle dat Českého statistického úřadu z minulého týdne zvýšily jen o šest procent. Situaci ještě zhoršují rostoucí úroky na hypotékách a čím dál přísnější požadavky bank.

Zdroj: RE/MAX